Commercial Commercial
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Your IP: 3.236.118.225
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

qrcode

dodaj do nas do ulubionych

Które aparaty cieszyły się w ubiegłym roku największą popularnością?

Z rankingu Vobis Digital, dotyczącego najpopularniejszych aparatów cyfrowych wynika, że w minionym roku po raz kolejny aparaty należały do najchętniej kupowanych produktów multimedialnych w polskich sklepach. To niewątpliwie efekt stale rosnącej popularności fotografii jako hobby i systematycznie spadających cen kolejnych generacji nowoczesnych aparatów.

 

Technologiczny rynek chyba jak żaden inny, mocno podlega stale zmieniającym się trendom, kształtującym gusta konsumentów z jednej strony, a z drugiej stawiającym producentom sprzętu coraz wyższe wymagania. Sklepowe półki pełne są cyfrowych aparatów fotograficznych, od najprostszych w obsłudze, bardzo tanich modeli kompaktów, aż po drogie profesjonalne lustrzanki. Przy czym, poziom cen tych ostatnich sprawił, że są już one w zasięgu portfela nawet średnio zarabiającego, ale ambitnego amatora.

 

Topowe modele Canona czy Nikona można zobaczyć już nie tylko w rękach zawodowych fotografów, ale też zwykłych pasjonatów fotografii, nie wahających się wydać 8 czy 10 tysięcy zł za pełnoklatkowy aparat. Rozwiązanie pośrednie, czyli dobrej klasy aparat z matrycą niepełnoklatkową, można już kupić za mniej niż połowę tej sumy, dostając też w komplecie możliwość nagrywania filmów HD, która stała się już standardem.

Jak to się przekłada na sprzedaż sprzętu na naszym rynku? Poniżej prezentujemy ranking najpopularniejszych aparatów cyfrowych w Vobis Digital, czyli największej polskiej sieci handlowej w branży nowoczesne technologie i multimedia. Uwzględnia on cały rok 2010.

FOTO TOP10: RANKING SPRZEDAŻY VOBIS 2010

1. Canon EOS 550D + obiektyw 18-55 IS

2. Nikon D5000 + obiektyw 18-105 VR

3. Canon EOS 500D + obiektyw 18-55 IS

4. Samsung PL100

5. Canon PowerShot SX20 IS

6. Olympus Mju 7010

7. Canon PowerShot SX210 IS

8. Olympus FE-47

9. Nikon D3000 + obiektyw 18-55 VR

10. Sony CyberShot DSC-HX5VB

Z powyższych danych wynika, że rozpoczęła się migracja miłośników fotografii, ku bardziej ambitnym rozwiązaniom, czyli lustrzankom cyfrowym. Do tej pory w podobnych rankingach dominowały kompakty, czyli tańsze rozwiązania. Ale spadek cen sprzętu oraz wzrastające wymagania klientów sprawiają, że sięgają oni coraz częściej po bardziej zaawansowane i droższe produkty, nawet jeżeli fotografia jest dla nich tylko weekendowym hobby.

Dziwić może brak w zestawieniu przedstawiciela popularnej marki lustrzanek Sony Alpha i mocno promowanego w zeszłym roku premierowego hitu: hybrydowego systemu Micro 4/3 (kompakt plus wymienna optyka), np. Olympus Pen i pokrewnych rozwiązań jak Sony NEX. Polscy klienci, podobnie jak reszta świata, owszem ekscytują się rynkowymi nowościami, ale chyba nadal wybierają najmocniejsze od wielu lat marki (przede wszystkim Canon i Nikon), słynące z fachowych i sprawdzonych produktów.

Po analizie zeszłorocznej sprzedaży aparatów w Vobis, można potwierdzić zdecydowany wzrost zainteresowania klientów nie tylko wykonywaniem samych zdjęć, lecz również filmów i to w rozdzielczości HD. Wynika to m.in. z faktu posiadania w domu lub firmie nowoczesnego telewizora, który z założenia optymalnie wyświetla materiał o wysokiej rozdzielczości. Co ciekawe, część klientów posiada już starszy model lustrzanki i korzysta z możliwości zakupu nowego body, np. wyposażonego w funkcję nagrywania video HD, mając kilka obiektywów, lampę czy pilota pasującego do nabywanego systemu.

Kolejny zauważalny foto-trend to coraz wyższe wymagania wobec aparatów kompaktowych. Jeśli zoom to optyczny od x5 w górę, szeroki kąt obiektywu i tryby manualne. Tym samym należy obalić mit, iż użytkownicy prostszych aparatów stawiają wyłącznie na prostotę obsługi i matrycę o dużej ilości megapikseli. Ten rok przyniesie na pewno parę ciekawych fotograficznych premier i choć wyścig na megapiksele już wygasa, to producenci sprzętu nadal będą kusić klientów nowościami, przede wszystkich rozbudowując w nich różne multimedialne funkcje - opowiada Robert Halba, odpowiadający za produkty foto w Dziale Handlowym Vobis SA.

tekst źródłowy:

portal interia.pl


 

LISTA KATEGORII W SZUFLADZIE

Home ARCHIWUM