Commercial Commercial
Unknown Unknown
Unknown Bot Unknown Bot
Your IP: 3.236.118.225
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

qrcode

dodaj do nas do ulubionych

"FOTOINSPIRACJE" 2007- wystawa poplenerowa

WYSTAWY SGT - Wystawy SGT 2007

Mikaszówka leży w sercu Puszczy Augustowskiej. Bliskość Kanału Augustowskiego i Czarnej Hańczy sprawia, że miejscowość ta jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym, wypoczynkowym. Pięknie położone śluzy, szlak kajakowy, którym płynął Papież Jan Paweł II, roztaczające się wokół lasy, piękny drewniany Kościół oraz ludzie o otwartych sercach, wszystko to zachęca do odwiedzenia tych stron.

Polsko - Litewski Plener Fotograficzny "Fotoinspiracje" 2007 wydarzył się właśnie w tym urokliwym miejscu. Podczas tygodniowego pobytu na plenerze nastąpiła integracja dwunastu fotografików polskich i litewskich. Ta integracja była możliwa dzięki projektowi

 

"Między Czarną Hańczą, a Niemnem - peregrynacje artystyczne na pograniczu" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej INTERREG III A / Tacis CBC oraz środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Współpraca Samorządów dwóch miast: Mariampola na Litwie i Suwałk, a także Centrum Kultury w Mariampolu i Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach zaowocowała kolejną piękną wymianą artystyczną. Założeniem programowym tej wymiany jest wzajemne poznanie i wspólna praca artystyczna dająca wymierne korzyści dla obu stron.

Idea "Fotoinspiracji" odnosi się do rejestracji fotograficznej interesujących obrazów i zjawisk z bezpośredniej obserwacji natury w miejscu pobytu plenerowiczów. Program ideowy pleneru zawierał powstanie unikatowych fotografii, które będą zawierały wartości artystyczne. Nad realizacją tego programu czuwali konsultanci: Andrzej Zujewicz i Jolanta Grabowska. W ramach pleneru oprócz tradycyjnej twórczej pracy w terenie, odbyły się także warsztaty gumy chromianowej - starej techniki, określanej jako specjalnej, która łączy elementy malarstwa i fotografii, która dziś nie jest zbyt powszechnie stosowana.

Podczas pleneru powstały setki zdjęć - z czego w drodze selekcji wyłonionych zostało 36 fotografii do wystawy poplenerowej. W bezpośrednim kontakcie z naturalnym pięknem przyrody człowiek wrażliwy odczuwa pokorę i zachwyt. Nieprzebrane źródło inspiracji sprawia, że chce się tworzyć i dzielić się z innymi swoją radością tworzenia. Temu właśnie sprzyja plener - cudowny lek na niemoc artystyczną.

Czym się zainspirowali uczestnicy pleneru?

Reda Brazyte fotografuje motywy charakterystyczne dla miejsca - Mikaszówki, ale mające dla niej szczególne znaczenie.  Rejestruje materię ruin starego, drewnianego domu odnajdując w nim głębię i ponadczasowe treści. W połamanym konarze drzewa widzi jakąś niesamowitą zjawę. Odnajduje odniesienia czy to w formie, czy treści do symbolicznych znaczeń fotografowanego obiektu.

Jolanta Grabowska okiem fotoreportera dokładnie przygląda się prowincji, popularnym w małych miejscowościach miejscom takim jak: sklep czy poczta. Interesują ją zwykli ludzie, dowcipne ujęcia, sytuacje, lokalny folklor.

Antanas Gudelevicius wyszukuje w pejzażu niesamowitość, nastrojowość, czasem nawet grozę. Elementem budującym, potęgującym takie wrażenie jest nieraz zwykły kawałek korzenia zatopiony w wodzie, dwie młode brzózki stojące centralnie lub nieświadomie przez kogoś ułożona z kijów jakaś dziwna instalacja.

Szymon Jasionowski znajduje w realnej rzeczywistości zupełnie nierzeczywiste, jakby z marzenia sennego wyjęte obrazy, działające na wyobraźnię, pełne niepokoju i mroku, magiczne, zamknięte przestrzenie.

Almas Matulaitis utrwalił piękno śluz, budowli niesamowitych w formie, przypominających średniowieczne fortyfikacje, zwodzone mosty, fosy. Nastrój fotografii Almasa wytwarza aurę mroku lecz nie pozbawioną nadziei. Piękne światło refleksów skrzy się dając ukojenie i spokój.

Krzysztof Mierzejewski pokazuje fragmenty architektury wiejskiej; tradycyjny ganek domu, drzwi i okno. Piękny nastrój starego domu i wyczuwalna obecność jego domowników, choćby z przeszłości.

Henryk Milewski zastosował podczerwień w swych fotografiach by uzyskać poetyckość obrazu, jego niepowtarzalność i niesamowitość.

Ričardas Pasiliauskas zrobił ze zwykłego pnia sterczącego z wody prawdziwie artystyczny, bardzo malarski obiekt. Intryguje niebanalne kadrowanie, niesamowita, iluzyjna wręcz przestrzeń uzyskana poprzez odbicia nieba w wodzie, ciekawa faktura materii.

Beata Staniewicz znalazła geometrię, rytm, powtarzalność, statykę i dynamikę  kompozycji istniejących w naturze.

Bogusław Wasilewski rejestruje naturalne piękno natury. Pejzaż traktuje jako      bogate źródło inspiracji, odnajduje w nim wartości godne artystycznego zapisu.

Marcin Wróbel bada strukturę, materię drewna, jego ciekawe formy, rytm.

Andrzej Zujewicz komponuje niemalże abstrakcyjne obrazy inspirowane opływową formą kajaków. Czyste rozważania formalne i czysty obraz fotograficzny.

Efekty pleneru "Fotoinspiracje" oraz bliźniaczego mariampolskiego pleneru "Znaki miejsca i czasu" można podziwiać na czterech wystawach poplenerowych w Mariampolu i Suwałkach.  Wystawom towarzyszą pięknie wydane katalogi.

 

koordynator pleneru "Fotoinspiracje"

Andrzej Zujewicz

 

 

 

LISTA KATEGORII W SZUFLADZIE

Home WYSTAWY Wystawy SGT 2007 "FOTOINSPIRACJE" 2007- wystawa poplenerowa